Najlepsze narzędzia do obróbki ubytkowej metalu

Metale mogą być kształtowane poprzez tzw. obróbkę skrawaniem. To zdecydowanie najpopularniejsza i najczęściej stosowana metoda pracy z tymi materiałami, dzięki której można nadać im pożądany kształt, wielkość i strukturę. Obróbka skrawaniem jest realizowana za pomocą specjalnych narzędzi, które pozwalają na pracę zarówno z metalami, jak i drewnem i pozostałymi materiałami, umożliwiając ich precyzyjne szlifowanie i kształtowanie. Sprawdźmy, czym jest obróbka skrawaniem i jakie narzędzia pozwalają na jej wykonywanie!

Na czym polega obróbka skrawaniem? Jakie rezultaty pozwala osiągnąć?

Obróbka skrawaniem to zespół procedur, które mają na celu takie opracowanie elementów wykonanych z metalu, drewna lub innego materiału, aby został im nadany pożądany kształt, rozmiar oraz wykończenie. Cały proces przebiega poprzez usunięcie z poddawanego obróbce elementu nadmiaru materiału, fachowo określanego mianem naddatku. Cała praca jest natomiast realizowana za pomocą specjalistycznych akcesoriów – są nimi narzędzia do obróbki metalu, drewna lub innego tworzywa. Pozwalają one na precyzyjne szlifowanie oraz obrabianie z wysoką dokładnością poddawanych obróbce skrawaniem materiałów i mogą być sterowanie manualnie lub komputerowo.

W dzisiejszych czasach większość przedsiębiorstw trudniących się profesjonalną obróbką skrawaniem wykorzystuje w swojej codziennej pracy maszyny sterowane numerycznie (CNC). To właśnie dzięki nim oraz oferowanym przez nie możliwościom, realne stało się niemal całkowite zautomatyzowanie procesu obróbki metali i wielu innych materiałów.

To istotne osiągnięcie, gdyż obróbka skrawaniem znajduje bardzo szerokie zastosowanie w dzisiejszych czasach i pełni bardzo ważną rolę w wielu dziedzinach przemysłu. Jest wykorzystywana m. in. w branży motoryzacyjnej, energetycznej, budowlanej, a także medycznej, czyli wszędzie tam, gdzie znaczenie ma wysoka dokładność, precyzja oraz idealna powtarzalność produkowanych elementów.

Przeczytaj także:  Wielostronne zastosowanie szkła w budownictwie - przewodnik dla szklarza

Narzędzia do obróbki skrawaniem. Jakie są najczęściej wykorzystywane do pracy z metalami?

Dobór właściwych narzędzi skrawających zależy od szeregu czynników. Poszukując odpowiednich akcesoriów, należy wziąć pod uwagę m. in. rodzaj obrabianego materiału, pożądany stopień jego obróbki, wielkość oraz poziom skomplikowania wytwarzanego przedmiotu, a także liczbę serii, jakie mają powstać w procesie produkcji. Na podstawie tych kryteriów należy dobrać odpowiednie narzędzia do obróbki metalu.

Obróbka skrawaniem może być realizowana w stosunku do różnego rodzaju metali. Można jej poddawać nie tylko samą stal, ale także stal nierdzewną, metale nieżelazne, żeliwa i stopy żaroodporne, a także praktycznie każdy inny rodzaj metalu, pod warunkiem, że zastosowane zostaną odpowiednie akcesoria. Najczęściej spotykane dziś narzędzia do obróbki metalu to m. in. frezy, nawiertaki, rozwieraki, pogłębiacze, noże tokarskie, pilniki i wiele innych.

Ze względu na to, że narzędzia mają zasadniczy wpływ na jakość procesu obróbki skrawaniem, warto sięgnąć po jakościowe, pochodzące od znanych i cenionych w branży producentów rozwiązania. Bedą to bowiem narzędzia, których zastosowanie pozwoli na osiągniecie oczekiwanych efektów pracy oraz pozytywnie wpłynie na jej wydajność.

Przewiń na górę