Smarownice akumulatorowe

Rodzaje smarownic i ich zastosowanie

Stosowanie środków smarnych w przemyśle jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniej wydajności, wytrzymałości i kondycji maszyn posiadających mechanizmy ruchome. Środki smarne zmniejszają tarcie, a jednocześnie zabezpieczają układ przed zanieczyszczeniami i spowalniają proces korozji. Narzędziami wykorzystywanymi do aplikacji smaru są m.in. smarownice. Poniżej przedstawiamy ich rodzaje. 

Czym są smarownice i gdzie się je wykorzystuje? 

Jak sama nazwa wskazuje, smarownice aplikują smar do elementów maszyn i urządzeń, w których występuje tarcie. Najczęściej są to łożyska, przeguby, łańcuchy, sworznie bądź wały. Jako środek smarny wykorzystuje się olej lub smar.  

Rodzaje smarownic 

Na rynku możemy spotkać wiele modeli smarownic. Różnią się one między sobą źródłem zasilania, co ma znaczenie dla możliwości ich zastosowania. Smarownice można podzielić na smarownice ręczne, nożne, pneumatyczne oraz elektryczne (akumulatorowe).

Smarownice ręczne 

Smarowanie ręczne doskonale się sprawdza w przypadku prostych w budowie maszyn, z niewielką ilością łatwo dostępnych punktów smarnych. Smarownice ręczne są niewielkich rozmiarów i charakteryzują się prostotą użycia. Wyposażone są w zbiornik, zazwyczaj o pojemności 400 g, zawierający środek smarny, który aplikuje się za pomocą dźwigni w wyznaczone miejsce. Wykorzystywane są zarówno w dużych zakładach przemysłowych jak drobnych zakładach mechanicznych, warsztatach samochodowych, gospodarstwach rolnych czy też w konserwacji maszyn budowlanych. 

Smarownice nożne 

Smarownice nożne są wygodniejszą alternatywą dla smarownic ręcznych. W tym przypadku aplikacja środka smarnego odbywa się przy wykorzystaniu pedału. Wyposażone w zbiornik o pojemności 5 lub 13 kg. Występują w wersji przewoźnej lub przenośnej. Stosuje się je podobnie jak smarownice ręczne zarówno w dużych zakładach jak również w mniejszych firmach produkcyjnych.

Smarownice pneumatyczne 

Smarownice pneumatyczne są dosyć wygodnym rozwiązaniem z punktu widzenia użytkownika, gdyż nie wymagają użycia siły do smarowania. Wymagają jednak powietrza o odpowiednim ciśnieniu (3-10 bar). Zatem mogą być używane tam, gdzie jest dostęp do instalacji sprężonego powietrza lub kompresora. Są powszechnie używane w zakładach przemysłowych, serwisach samochodowych, pojazdów budowalnych i komunalnych. Smarownice pneumatyczne są urządzeniami wysokowydajnymi, zatem oprócz smarowania aplikacji smaru do pojedynczych punktów smarnych są stosowane do napełniania pomp centralnego smarowania. 

Przeczytaj także:  Ile kosztuje malowanie ścian - Cena za metr kwadratowy

Smarownice elektryczne (akumulatorowe)  

Na rynku dostępne są również smarownice elektryczne, zasilane akumulatorami. Wyróżniają się one dużym zakresem wydajności, którą łatwo dostosować do intensywności i częstotliwości pracy smarownicy. Wyposażone są w automatyczny mechanizm, co sprawia, że chętnie są wykorzystywane na produkcji, w zakładach przemysłowych i warsztatach mechanicznych. Są kompaktowe i bardzo wygodne w użytkowaniu, a cały proces podawania smaru jest zautomatyzowany. Smarownice akumulatorowe dostępne w sklepie Deforin charakteryzują się najwyższą jakością wykonania i precyzją podawania smaru. Są proste w obsłudze, a dzięki temu całkowicie bezawaryjne. To inwestycja, która się opłaca. 

Przewiń na górę